برای مهاجرت به یونان استارگیت را دنبال کنید

راه‌های سفر به یونان از طریق ترکیه

محتویات این نوشته:

اگر از گشت و گذار و هم‌چنین از رانندگی کردن لذت می‌برید، سفر به یونان با ماشین شخصی می‌تواند تجربۀ متفاوتی برای شما باشد. از آن‌جایی که ترکیه جزء کشورهای بدون ویزا برای ایران قرار دارد هر ساله تعداد زیادی از ایرانیان به این کشور سفر می‌کنند. یونان نیز با ۱۹ میراث جهانی در یونسکو، مقصد بسیاری از گردشگران خارجی است. سفر زمینی می‌تواند هزینۀ بیش‌تر و مدت طولانی‌تری داشته باشد، اما لذت بردن از مناظر و کشف گوشه‌های ناشناخته این دو کشور سفر به یونان از طریق ترکیه را به سفری متفاوت برای شما تبدیل می‌کنند.

مدارک لازم برای سفر زمینی به یونان چیست؟

در صورتی که قصد رفتن به یونان با ماشین شخصی را دارید باید توجه داشته باشید که علاوه بر مدارک ضروری برای سفر مانند مدارک هویتی، لازم است مدارک دیگری را نیز به همراه داشته باشید. لیست مدارک ضروری برای سفر به یونان از ترکیه در زیر آورده شده است:

پاسپورت

به همراه داشتن پاسپورت برای ورود به خاک ترکیه و یونان اجباری است و پاسپورت شما باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.

ویزا

اگر برای شما این سوال پیش آمده که در سال چند بار میتوان به ترکیه سفر کرد باید گفت شهروندان ایران می‌توانند بدون نیاز به ویزا تا ۹۰ روز را در خاک ترکیه بگذرانند. با وجود این که سفر به ترکیه با پاسپورت ایرانی و بدون ویزا ممکن است اما برای سفر به یونان از طریق ترکیه باید از یکی از انواع ویزای یونان برای ایرانیان برخوردار باشید و سفر به یونان بدون ویزا ممکن نیست. در صورتی که اجازه اقامت بلند مدت یونان را ندارید، از آن‌جایی که یونان در منطقه شنگن قرار دارد، داشتن ویزای شنگن (ویزای کوتاه مدت یونان) برای شما الزامی است. شاید امکان دریافت ویزای یونان از ترکیه وجود نداشته باشد بنابر این چنانچه قصد سفر به اروپا با ماشین شخصی را دارید، ویزای خود را از قبل دریافت کنید.

کارت سبز

بیمه کارت سبز در واقع همان بیمه شخص ثالث بین المللی است. حق بیمه کارت سبز با توجه به عواملی چون نوع خودرو و مدت سفر تعیین می‌گردد. در سفر به یونان از طریق ترکیه به همراه داشتن کارت سبز اجباری است؛ بنابر این چنانچه قصد سفر به یونان با اتومبیل را دارید یکی دیگر از مدارکی که قبل از بازدید از جاهای دیدنی یونان باید دریافت کنید، بیمه سبز است. در صورت وقوع تصادف در خارج از کشور، زیان‌دیدگان با مراجعه به دفتر کارت سبز آن کشور می‌تواند جبران خسارت کنند. تنها شرکت بیمۀ ایرانی عضو دفتر کارت سبز، شرکت سهامی بیمه ایران است و شما می‌توانید در صورتی که قصد مسافرت به یونان از طریق ترکیه را دارید برای دریافت بیمه گرین کارت به مراکز صدور بیمه خودرو بین المللی این شرکت مراجعه کنید.

کاپوتاژ خودرو

کاپوتاژ مجوز خروج موقت خودرو از کشور است که از اداره گمرک دریافت می‌شود. برگه کاپوتاژ یک سال اعتبار دارد و به صورت خودکار باطل نمی‌شود؛ بنابر این پس از سفر به یونان از طریق ترکیه اگر نیازی به تمدید برگه کاپوتاژ ماشین ندارید، آن را باطل کنید در غیر این ‌صورت جریمه خواهید شد. برگه خروج موقت، همان برگه کاپوتاژ است اما این برگه برای خارج کردن خودرو از کشور کافی نیست شما هم‌چنین به دریافت دفترچه و پلاک بین المللی نیز نیاز دارید. هزینه کلی خدمات کاپوتاژ و دریافت پلاک در سال ۱۴۰۲ تقریباً ۴۵۰ هزار تومان است. علاوه بر این هزینه‌ها، طبق قانون، خودروهایی که از مرز خارج می‌شوند، باید ۹۰ درصد تفاوت نرخ بنزین ایران نسبت به کشور مقصد را پرداخت کنند. این درصد در حجم مخزن بنزین خودروی شما ضرب می‌شود. در بررسی ۰ تا ۱۰۰ هزینه زندگی در یونان، اختلاف قیمت زیادی میان قیمت بنزین در ایران با قیمت بنزین در ترکیه و یونان به چشم می‌خورد بنابر این در سفر به یونان از طریق ترکیه هزینه بنزین نیز جزء‌ مواردی است که باید در نظر داشته باشید.

وکالت‌نامه خروج خودرو از کشور

در صورتی که وسیله نقلیه مورد استفاده متعلق به شما نباشد و مالک در سفر شما را همراهی نکند، باید وکالت‌نامه محضری مالک را داشته باشید. اگر قرار است از خودروی شرکتی یا اجاره‌ای استفاده شود نیز همین رویه اعمال می‌شود.

گواهینامه رانندگی بین المللی

جهت سفر زمینی به ترکیه و یونان، در دست داشتن گواهینامه رانندگی کافی نیست، شما باید گواهینامه بین المللی رانندگی نیز داشته باشید. جهت دریافت این گواهینامه می‌توانید با در دست داشتن گواهینامه رانندگی، یک قطعه عکس تمام رخ و اصل یا تصویر صفحه اول گذرنامه به مراکز دریافت گواهینامه بین المللی و یا به سایت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنید. هزینه دریافت گواهینامه بین ‌المللی با اعتبار ۱ ساله برای سفر به یونان از طریق ترکیه در سال ۱۴۰۲، ۱۴۱ هزار تومان است.

چطور با خودرو به ترکیه برویم؟

در سفر به ترکیه با خودروی شخصی گزینه‌های متفاوتی پیش روی شماست. با توجه به راهنمای زیر می‌توانید بهترین مسیر برای سفر خود را پیدا کنید.

سفر از ترکیه به یونان از طریق خشکی

صورتی که قصد مسافرت به یونان از ترکیه با خودروی شخصی را دارید ابتدا باید خود را به یکی از گذرگاه‌های مرزی زیر برسانید.

 • گذرگاه مرزی بازرگان – گوربلاغ در شهرستان ماکو
 • گذرگاه مرزی رازی-کاپی‌کوی در شهرستان خوی
 • گذرگاه مرزی سرو-اسن‌دره در شهرستان ارومیه

مرز بازرگان به دلیل شبانه‌روزی بودن، مسیر محبوبی برای افرادی است که قصد سفر بدون ویزا به ترکیه را دارند. نزدیک‌ترین مرز ایران برای سفر زمینی به وان، مرز رازی است. در صورتی که قصد سفر در فصل زمستان را دارید، مرز سرو به دلیل قرار داشتن در مناطق کوهستانی قرار دارد مسیر مطمئنی برای سفر به یونان از طریق ترکیه به نظر نمی‌رسد. هم‌چنین بهتر است قبل از سفر در مورد بهترین زمان سفر به یونان و جزایرش نیز تحقیق کنید.

نقشه راه ترکیه به یونان

نقشه راه ترکیه به یونان

چنانچه قصد سفر زمینی به یونان با ماشین شخصی را دارید پس از گذر از مرز ایران-ترکیه برای رفتن به یونان دو راه دارید، ادامه دادن سفر زمینی از ترکیه به یونان و یا سفر با کشتی از ترکیه به یونان. در صورت این که قصد ادامه سفر به اروپا با ماشین شخصی خود را دارید می‌توانید از گذرگاه‌های مرزی زیر وارد خاک یونان شوید.

 • گذرگاه مرزی ایپسالا-کیپی در ادیرنه
 • گذرگاه مرزی پازارکوله-کاستانیس در ادیرنه

توجه داشته باشید که برای ورود به خاک یونان نیاز به ویزای توریستی یونان دارید.

سفر از ترکیه به یونان از طریق دریا

سفر به یونان از طریق ترکیه تنها از مسیر خشکی صورت نمی‌گیرد. سفر دریایی از ترکیه به یونان از طریق کشتی (فرابر) ممکن است. برای تجربۀ جذاب سفر با کشتی از ترکیه به اروپا گزینه‌های شما از این قرارند:

 • از ازمیر به تسالونیکی
 • از کوش‌آداسی یا سفری‌حصار به ساموس
 • از تورگوت‌ریس یا بودروم به کوس
 • از مارماریس یا فتحیه به رودس
 • از کاش به کاستلوریزو
 • از آیوالیک به لسبوس
 • از چشمه به خیوس

در سفر به یونان از طریق ترکیه امکان سفر مستقیم از ترکیه به جزایر دیگری چون سیمی، پاتموس، لروس و کلیمنوس نیز فراهم است. هم‌چنین در صورت سفر به ترکیه با ماشین شخصی شما می‌توانید فرابرهایی را انتخاب کنید که امکان انتقال خودرو با کشتی را نیز فراهم می‌کنند تا سفر زمینی خود را در یونان هم ادامه دهید. سفر با فرابر در مسیر چشمه – خیوس ۳۵ دقیقه طول می‌کشد و هزینه آن در ماه مارس ۲۰۲۴ برای هر نفر ۲۵ یورو است که در صورت سفر با یک ماشین سایز متوسط، ۷۵ یورو به این مبلغ اضافه می‌شود.

سفر از ترکیه به یونان با قطار و اتوبوس و هواپیما

در حال حاضر امکان سفر به یونان از طریق ترکیه با قطار به صورت مستقیم وجود ندارد. اگر می‌خواهید با قطار سفر کنید، از استانبول به صوفیه (بلغارستان) بروید و از آن‌جا قطارهای تسالونیکی را سوار شوید؛ اما سفر با اتوبوس زمان کم‌تری می‌برد و مسیرهای مستقیمی برای سفر با اتوبوس به شهرهای بزرگ یونان وجود دارد. اتوبوس‌های استانبول-آتن از تسالونیکی می‌گذرند و به طور متوسط سفر از استانبول به آتن با اتوبوس ۱۵ ساعت به طول می‌انجامد. هم‌چنین هرروز پروازهای متعددی از شهرهای مختلف ترکیه به مقصد یونان توسط شرکت‌های هواپیمایی یونان و ترکیه صورت می‌گیرد. در سفر به یونان از طریق ترکیه برای رزرو بلیت‌های خود به نام ترکی شهرها مانند سالونیک و آتینا توجه داشته باشید. در صورتی که در فرآیند اخذ ویزای یونان خود نیاز به مشاوره دارید، برای ارتباط با مشاورین ما می‌توانید فرم بررسی صلاحیت اخذ ویزای یونان را پر کنید.

از ترکیه تا یونان چند ساعت راه است؟

این که از ترکیه تا یونان چقدر راه است به روشی که برای سفر انتخاب می‌کنید بستگی دارد. برای مثال فاصله دریایی ازمیر تا یونان (تسالونیکی) حدود ۵۱۷ کیلومتر است و طی کردن این مسافت با فرابر چیزی حدود ۱۵ ساعت طول می‌کشد و یا فاصله استانبول تا آتن اگر سفر با ماشین شخصی به ترکیه را انتخاب کرده باشید ۱۰۹۲ کیلومتر است که برابر با ۹ ساعت رانندگی است و در صورتی که از هواپیما استفاده کنید سفر به یونان از طریق ترکیه ۵۶۱ کیلومتر است که برابر است با یک پرواز یک و نیم ساعته. کم بودن فاصله ترکیه تا یونان با کشتی یکی از دلایلی است سفر به یونان از طریق ترکیه را به گزینه مناسبی مبدل می‌سازد. فاصله ترکیه تا یونان برای بعضی از جزایر یونانی به صورتی است که این جزایر به خاک ترکیه نزدیک‌ترند تا یونان. برای مثال کاستلوریزو در فاصله دو کیلومتری کاش (آنتالیا) و در فاصله ۵۵۸ کیلومتری آتن قرار دارد.

سخن آخر

اگر از سفرهای جاده‌ای لذت می‌برید و رانندگی طولانی مدت شما را خسته نمی‌کند، سفر به یونان از طریق ترکیه می‌تواند گزینۀ مناسبی برای شما باشد. اگرچه شما برای ورود به ترکیه نیازی به ویزا ندارید اما سفر به جزایر یونان از طریق ترکیه بدون ویزا ممکن نیست. برای دریافت ویزای توریستی یونان می‌توانید از طریق راه های ارتباطی تماس با موسسه استارگیت با ما در ارتباط باشید. برای کاهش هزینه سفر به یونان می‌توانید از تورهای مختلف مانند تور یونان از استانبول استفاده کنید. در صورتی که قصد دارید با خودروی شخصی سفر کنید، حتماً پیش از سفر خودروی خود را بررسی کرده و در مورد قوانین راهنمایی و رانندگی کشور یونان و ترکیه اطلاعات کامل را کسب کنید. هم‌چنین با ترکیب راه‎‌های سفر به یونان از طریق ترکیه مانند استفاده از اتوبوس، فرابر و خودروهای کرایه‌ای، می‌توانید در سبک سفر کردن خود تنوع ایجاد کنید.

3.3 6 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مشاوره‌ رایگان تلفنی
مشاوره با دفتر آتن
مشاوره با دفتر تهران
مشاوره با دفتر آتن
مشاوره با دفتر تهران
مشاوره‌ رایگان تلفنی