برای مهاجرت به یونان استارگیت را دنبال کنید

13 تا از جاهای دیدنی یونان که باید ببینید!

محتویات این نوشته:

کشور باستانی یونان از زیباترین و منحصر به فرد ترین کشورهای دنیاست که اگر بخواهیم درباره جاذبه‌های توریستی و مکان‌های دیدنی آن صحبت کنیم باید زمان زیادی را به این مقوله اختصاص دهیم. کسانی که قصد تحصیل در یونان، کار در یونان یا سفر توریستی به یونان را دارند بهتر است حتما جاهای دیدنی آن را ببینند. این کشور، عنوان مهد تمدن اروپا را به خود اختصاص داده و خاستگاه فرهنگ‌های باستانی بسیاری است. مناظر زیبا و جزایر مسحور کننده این کشور در کنار جاذبه‌های باستانی، یونان را به مقصدی جذاب برای گردشگران سراسر دنیا تبدیل کرده است. انواع غذاهای دریایی و غیر دریایی و نوشیدنی‌های گوارا، توریست‌ها را با هر نوع سلیقه و ذائقه جذب خود خواهد کرد. همانطور که اشاره کردیم شرح تمام جا‌های دیدنی یونان و جاذبه‌های توریستی آن بسیار مفصل خواهد بود، لذا در این مقاله ما معروفترین آن‌ها یعنی ۱۳ تا از جاهای دیدنی یونان را به شما معرفی می‌کنیم.

مروری بر جاذبه‌های گردشگری یونان

کشور یونان به علت وجود مهم‌ترین مکان‌های تاریخی دنیا و نیز دارا بودن 6000 جزیره زیبا و فرهنگ جالب، مقصد پرطرفدار اغلب توریست‌ها از سراسر دنیاست. جاهای دیدنی یونان که باستانی هستند در کنار صخره‌های مجاور آب‌های آبی و درخشان و سواحل چشم‌نواز، دیدگان هر بیننده‌ای را مسحور خود می‌کنند. علاوه بر این‌ها، آب و هوای مدیترانه‌ای و مطبوع یونان در جذب گردشگران بسیار موثر است. جزایر کرت، سانتورینی، میکونوس، کورفو و صدها جزیره بی‌نظیر دیگر پذیرای مهمانان از سراسر جهان هستند و با داشتن هتل‌های زیبا و امکانات تفریحی جالب، هر ساله میزبان افراد زیادی از کشورهای مختلف می‌باشند.

در سفر به آتن جاهای دیدنی یونان را از دست ندهید

از آنجایی که هزینه زندگی در یونان نسبتا پایین است افراد زیادی به دنبال سفرهای گردشگری به این کشور زیبا هستند. بسیاری از جذابیت‌ها و جاهای دیدنی یونان در آتن، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان قرار دارد. آتن امروزه تلفیقی از فرهنگ باستانی و مدرنیته است و بناهای باستانی در کنار ساختمان‌های جدید بر جذابیت آن افزوده است. کوچه‌های سنگفرش‌ و آذین ‌شده با گل کاغذی همراه کافه‌ها و رستوران‌های زیبا از جاذبه‌های پیاده‌روی در آتن است. در سفر به آتن از این جاهای دیدنی یونان که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، حتما دیدن کنید.

مجموعه آکروپولیس

آکروپولیس که سمبل آتن و کشور یونان و تمدن غرب محسوب می‌شود، بر روی یک تپه صخره‌ای در قلب آتن مدرن قرار گرفته است و سه معبد باشکوه که قدمت آنها به قرن پنجم قبل از میلاد برمی‌گردد در آن خودنمایی می‌کنند. برجسته‌ترین این معابد، پارتنون می‌باشد که با داشتن 85 ستون که وزن سقف را تحمل می‌کنند، منظره‌ای باشکوه را نمایش می‌دهد. در پایین دامنه صخره آکروپولیس، بازار باستانی، میدان رومی، کرامیکوس و معبد المپیک زئوس با فاصله دو و نیم کیلومتر پیاده روی قرار دارد.

پارتنون

یکی از بناهای تاریخی مهم و جاهای دیدنی یونان که در آکروپولیس قرار دارد، پارتنون است. در یونان باستان، الهه‌ها ارزش و احترام بسیاری در بین مردم داشتند. یکی از آن‌ها، آتنا نام داشت و به اعتقاد یونانی‌ها، محافظ مردم شهر آتن بوده است. اهالی آتن در قرن 5 قبل از میلاد، پارتنون را برای آتنا ساختند. این بنای سنگی و باشکوه بر بالای تپه آکروپلیس قرار دارد و یکی از آثار تاریخی و باستانی و جاهای دیدنی یونان به شمار می‌آید.

معبد زئوس

معبد زئوس

از دیگر جاهای دیدنی یونان و جاذبه‌های توریستی آن، معبد زئوس است. این معبد در زمان خود به عنوان بزرگ‌ترین معبد در یونان بوده و ساخت آن چند قرن طول کشیده است به طوری که ساخت آن در قرن شش قبل از میلاد مسیح شروع شد و در قرن دوم قبل از میلاد به پایان رسید. سنگ‌هایی که برای ساخت این معبد استفاده شده‌اند طولی معادل 96 متر و عرضی معادل 40 متر دارند. در گذشته 104 ستون 17 متری در این معبد وجود داشت که 48 تای آن‌ها در ردیف‌های سه‌تایی و 56 ستون در ردیف‌های دوتایی قرار داشتند اما متاسفانه در حال حاضر تنها 56 عدد از آن‌ها تنها باقی مانده است.

موزه باستان شناسی ملی آتن

از بهترین جاهای دیدنی یونان که جنبه فرهنگی و گردشگری دارد، موزه باستان‌شناسی ملی آتن است که بزرگ‌ترین موزه این کشور بوده و هنر و تاریخ مردم یونان را به نمایش عموم می‌گذارد. در ابتدای تاسیس، در این موزه فقط اشیائی که از حفاری‌های قرن 19 میلادی کشف شده بود، نگهداری می‌شد. به مرور زمان سایر موارد کشف شده در مکان‌های باستانی دیگر یونان نیز به این موزه آورده شدند. معماری فضای داخلی این موزه، یکی از جذابیت‌های آن است. مجموعه‌هایی از ما قبل تاریخ و آثار تمدن‌های بزرگ که قدمت آنها بالغ بر 6 هزار سال قبل از میلاد مسیح است نیز در این مکان نگهداری می‌شوند. جالب اینکه اولین رایانه جهان نیز در این موزه در آتن نگهداری می‌شود.

جزیره سانتورینی

سانتورینی زیبا، یکی از رویایی‌ترین جزایر یونان است و به دلیل وجود شهرهای صخره‌ای فیرا و اوا شهرت بسیاری پیدا کرده است. خانه‌های این جزیره مجموعه‌ای از ساختمان‌های مکعبی سفید رنگ هستند و بسیاری از آنها به عنوان هتل به مسافران خدمات ارائه می‌دهند. شهرهای فیرا و اوا مقصد بسیاری از عاشقان دنیا محسوب می‌شود و آن‌ها عروسی و ماه‌ عسل خود را در این مکان برگزار می‌کنند. حمام آفتاب و شنا در سواحل ماسه‌ای و آتشفشانی سیاه در روی گدازه‌های آتشفشانی دفن شده بسیار لذت‌بخش است. این جزیره یک فرودگاه دارد و از طریق کشتی نیز از آتن می‌توان به سانتورینی رفت.

چشم اندازهای کالدرا

کالدرا

شکل هلال مانند جزیره سانتورینی باعث شده که یک خلیج کوچک و طولانی در درون آن بوجود آید که به آن کالدرا می‌گویند و بزرگ‌ترین خلیج از این نوع در کره زمین است. ارتفاع صخره‌های برافراشته و بیرون‌آمده از آب در کالدرا حدود ۳۰۰ متر است. دو جزیره آتشفشانی کوچک در این منطقه وجود دارد بنام‌های پالیا کامنی و نئا کامنی. در غرب کالدرا نیز جزیره تیراسیا و آسپرونیسی قرار دارد.

ساحل سرخ

ساحل قرمز یکی از جاهای دیدنی یونان و شگفتی‌های طبیعی سانتورینی بوده و از سواحل معروف و خاص دنیا نیز به شمار می‌رود. وجه تسمیه آن رنگ قرمز ماسه و صخره‌های ساحلی است که این صخره‌های بلند سرخ مانند دیوار عظیمی در مقابل دریا قد کشیده‌اند. در این ساحل صندلی‌ها و چترهای زیادی برای استراحت توریست‌ها تدارک دیده شده و آرامش و آسایشی لذت‌بخش را برای مسافران به ارمغان می‌آورد.

خرابه‌های باستانی تمدن مینو

آکروتیری یکی از جاهای دیدنی یونان و محوطه‌ای باستانی در جزیره سانتورینی است و متعلق به دوران پیش از تاریخ (عصر برنز و دوره حکومت مینوسی‌ها) و قبل از فوران آتشفشان در این ناحیه است. این خرابه‌های باستانی در سال ۱۸۶۰ کشف شد و طی سال‌های ۱۹۶۷ تا ۲۰۰۵ مورد کاوش باستان‌شناسان قرار گرفت و قدمت آثار کشف شده از آن به تمدن هزاره چهارم قبل از میلاد تا قرن 17 برمی‌گردد.

جزیره کرت

جزیره کرت بزرگ‌ترین جزیره و یکی از زیباترین جاهای دیدنی یونان به شمار می‌رود. کرت منطقه‌ای گسترده با مناظر چشم‌نواز است. ساحل وسیع، کوه‌های زیبا و سرسبز و روستاهای آرام از ویژگی‌های این جزیره قدیمی است. کرت بناهای باستانی زیادی نیز دارد که برای توریست‌ها جالب توجه است. ساحل زیبای الافونیسی، تالاب بالوس، آثار باستانی و موزه باستان‌شناسی هراکلیون، پارک ملی جورج ساماریا و بسیاری از جاهای دیدنی یونان در این جزیره قرار دارند.

کاخ کنوسوس

کاخ کنوسوس

کاخ کنوسوس در جزیره کرت، یکی از جاهای دیدنی یونان و مرکز بسیاری از افسانه‌ها و تمدن مینوسی است و امروزه خرابه‌های این کاخ هزاران بازدیدکننده دارد. صندلی پادشاه مینوس، اتاق‌های مختلف و راهروها، موزاییک‌های خیره کننده و نقش‌های رنگارنگ در این کاخ توجه هر بیننده‌ای را جلب می‌کنند.

تنگه سامریه

دره ساماریا یا تنگه سامریه یکی از جاهای دیدنی یونان و مناطق زیبای جزیره کرت است. مسیر پیاده‌روی آن 16 کیلومتر طول دارد و در باریک‌ترین بخش، تنها چهار متر عرض دارد. لازم به ذکر است که اصولا پیاده‌‌روی در این دره با توجه به آمادگی بدن افراد ممکن است بین پنج تا هفت ساعت زمان ببرد. تنگه ساماریا در پارک ملی جورج ساماریا قرار دارد.

ساحل بالوس

ساحل بالوس، واقع در جزیره کرت در یونان، بهشت ​​واقعی برای مسافرانی است که به دنبال زیبایی و آرامش طبیعی هستند. این ساحل خیره کننده به خاطر شن های سفید و آب های فیروزه ای اش معروف است که پس زمینه ای عالی برای عکس های خیره کننده ایجاد می کند. آنچه ساحل بالوس را متمایز می کند موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد آن است. زیرا در مرکز این جزیره تالاب کم عمقی وجود دارد که از ساحل شنی میتوان به آن دسترسی داشت. این منظره بکر با صخره های ناهموار و فضای سبز تجربه ای فراموش نشدنی را برای گردشگران به ارمغان می آورد. در این منطقه میتوانید روی شن های نرم آفتاب بگیرید و در آب های کم عمق قدم بزنید. ساحل بالوس برای کسانی که میخواهند از زیبایی های طبیعی یونان لذت ببرند، یک مقصد مناسب است.

موزه باستان شناسی هراکلیون

موزه باستان شناسی هراکلیون، در پایتخت هراکلیون در جزیره کرت واقع شده است که به عنوان گنجینه ای از تاریخ و فرهنگ باستانی یونان است. بازدید از این موزه مشهور برای کسانی که علاقه مند به جستجو درباره اولین جوامع جهان میباشند، بسیار مناسب است. بازدیدکنندگان در داخل دیوار های این موزه با مجموعه‌ ای چشمگیر از آثار هنری مینوسی، از جمله سفال ‌های پیچیده، جواهرات نفیس و نقاشی ‌های دیواری خاطره ‌انگیز کنوسوس، مواجه میشوند. این آثار زیبا نگاهی جامع به زندگی روزمره، اعمال مذهبی و دستاورد های هنری مردم آن زمان دارد. نمایشگاه‌ های منظم و دسته بندی شده، نمایش‌ های آموزنده و… آن را به یک تجربه تفریحی و آموزشی جذاب در قلب هراکلیون تبدیل کرده است.

موزه باستان شناسی هراکلیون

ساحل الافونیسی

ساحل الافونیسی، واقع در سواحل جنوب غربی کرت یونان، جواهری در میان گنجینه های فراوان این جزیره است. این ساحل به دلیل شن‌ های نرم و صورتی ‌اش که با آب‌ های فیروزه ‌ای دریای لیبی تضاد چشمگیری دارند، معروف است. آب ‌های کم عمق تالاب برای پیاده‌ روی و شنا مناسب است و آن را به مکانی ایده ‌آل برای خانواده‌ ها و علاقه‌ مندان به طبیعت تبدیل میکند. علاوه بر این، ساحل الافونیسی توسط یک منطقه حفاظت شده طبیعی احاطه شده است که پناهگاهی برای گونه های مختلف گیاهی و جانوری میباشد. بازدید از الافونیسی فقط تماشای یک ساحل نیست و این سفر شامل ترکیب هماهنگ رنگ ها و نسیم ملایم دریا میشود که فضایی از آرامش و راحتی ایجاد میکند. همین موارد موجب شده تا ساحل الافونیسی به یکی از ارزشمندترین جاذبه های طبیعی کرت تبدیل شود.

جزیره میکونوس

جزیره میکونوس یکی از باشکوه‌ترین جاهای دیدنی یونان می‌باشد. این جزیره دارای هتل‌ها، بوتیک‌های شیک، رستوران‌های غذای دریایی عالی و سالن‌های موسیقی زنده بسیاری است. دیگر جاذبه‌های این جزیره عبارتند از کلیسایی سفید رنگ بنام پاراپورتیانی و سواحل شنی در امتداد ساحل جنوبی جزیره. میکونوس یک فرودگاه دارد و از طریق کشتی نیز با بندر آتن و رافینا در ارتباط است.

آسیاب‌های بادی چورا

آسیاب‌های بادی کاتومیلی از جاهای دیدنی یونان و جزیره ‌زیبای میکونوس است. این آسیاب‎های بادی در ردیفی بر فراز تپه چورا قرار گرفته‌اند و در قرن 16 میلادی بوسیله ساکنین ونیزی‌ این منطقه ساخته شدند. در بازدید از این جاذبه‌ فوق‌العاده، چشم‌انداز بی‌نظیری از اقیانوس نیز در مقابل چشمان گردشگران قرار خواهد گرفت.

ونیز کوچک یونان

ونیز کوچک یکی از جاهای دیدنی یونان و نام محله‌ای زیبا در جزیره میکونوس است. قدمت این شهر بندری به قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی برمی‌گردد یعنی زمانی که بازرگانان در سمت غرب چورا شروع به ساخت این محله کردند. مهم‌‌ترین جذابیت ونیز کوچک یونان، برخورد بدون مانع موج‌ها به دیوار خانه‌ها و کافه‌هاست.

جزیره دلوس

جزیره دلوس

یکی دیگر از جاهای دیدنی یونان جزیره دلوس است، جزیره‌ای صخره‌ای به طول 5 کیلومتر و عرض 1300 متر که در 10 کیلومتری جنوب غربی میکونوس واقع شده است. اگرچه جزیره دلوس از کوچکترین جزایر این ناحیه است اما به دلیل اینکه زادگاه آپولو به شمار می‌رود، مورد توجه گردشگران است. از قرن نهم قبل از میلاد به بعد، هلنی‌ها از سراسر یونان، به دلوس می‌آمدند تا قربانی‌های خود را تقدیم آپولو کنند. 167 سال قبل از میلاد، دلوس به شکل بندری آزاد درآمد و به یکی از مهم‌ترین مراکز تجاری در شرق مدیترانه تبدیل شد. مناطق زیادی در این جزیره همچنان در دست حفاری است و دلوس از مهمترین سایت‌های باستان‌شناسی یونان به شمار می‌آید.

شهر باستانی دلفی یونان

شهر دلفی در دامنه کوه پارناسوس، از جاهای دیدنی یونان است که به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده است. این شهر زیبا و شگفت‌انگیز مشرف به دره‌ای مقدس برای یونانی‌هاست و بسیاری از توریست‌ها نیز برای ستایش آپولو به این شهر سفر می‌کنند. در شهر دلفی، معبد، سالن تئاتر و استادیوم و موزه باستانی قرار دارد. این شهر در 200 کیلومتری آتن، پایتخت یونان قرار گرفته است.

جمع‌ بندی

همانطور که در این مقاله از استارگیت اشاره کردیم صحبت از جاهای دیدنی یونان بسیار مفصل است و در این مقاله ما تنها گوشه‌ای از این اماکن دیدنی و جاذبه‌های باستانی را معرفی کردیم. یونان با داشتن جزایر و سواحل زیبا و طبیعت چشم‌نوار امروزه مقصد بسیاری از گردشگران سراسر دنیاست. اگر بدنبال مکانی برای سپری کردن تابستانی به یاد ماندنی هستید، قطعا یونان یکی از این گزینه‌هاست.

سوالات متداول جاهای دیدنی یونان

بهترین فصل سفر به یونان چیست؟

بهترین زمان برای سفر به اغلب مناطق یونان از نظر آب و هوایی اواسط خرداد تا پایان تابستان است.

زیباترین جاهای دیدنی یونان کدامند؟

جزایر زیبای میکونوس، کرت، سانتورینی و مکان‌های باستانی موجود در آن‌ها، شهرهای آتن، تسالونیکی، دلفی و ونیز کوچک یونان و هزاران جاذبه گردشگری دیگر این کشور آماده پذیرش مسافران خارجی هستند.

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مشاوره‌ رایگان تلفنی
مشاوره با دفتر آتن
مشاوره با دفتر تهران
مشاوره با دفتر آتن
مشاوره با دفتر تهران
مشاوره‌ رایگان تلفنی