برای مهاجرت به یونان استارگیت را دنبال کنید

صفر تا 100 مهاجرت به یونان از طریق تولد 2024

محتویات این نوشته:

در حال حاضر مهاجرت به کشورهای مختلف از جمله یونان از روش‌های مختلف امکان‌پذیر است که رایج‌ترین آنها اخذ گلدن ویزای یونان و اقامت یونان با تمکن مالی است. یکی دیگر از راه‌های دریافت اقامت و مهاجرت به یونان از طریق تولد است. لازم به ذکر است که تولد فرزند در برخی از کشورها منجر به اخذ اقامت و تابعیت آن کشور می‌شود که یونان یکی از آن‌هاست. برای این مسیر مهاجرتی، قوانین خاصی وجود دارد که در کشورهای مختلف، متفاوت خواهد بود. در ادامه این مطلب به بررسی شرایط مهاجرت به یونان از طریق تولد پرداخته و مراحل و مدارک مورد نیاز آن را بررسی می‌کنیم.

نحوه مهاجرت به یونان از طریق تولد 2024

تبعه‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سایر کشورها چنانچه موفق به اثبات یونانی بودن خود شوند، حق تابعیت این کشور به آن‌ها اعطا خواهد شد. در ادامه و پس از اخذ اقامت این افراد می‌توانند در یونان زندگی و کار کنند. فرزندانی که مادر آن‌ها یونانی باشد و قبل از تاریخ 8 می 1984 میلادی به دنیا آمده باشند یا پدر یونانی داشته و قبل از 16 ژانویه 1982 متولد شده باشند یا نوه‌های پدربزرگ و مادربزرگ یونانی باشند، واجد شرایط گرفتن تابعیت و اقامت این کشور هستند.

برای اثبات تابعیت این افراد باید از شهرداری محلی در یونان گواهی بگیرند که تایید کند جد آن‌ها متولد یونان بوده و در نتیجه آن‌ها اصالت یونانی دارند. کودکی که با تولد در این کشور اقامت یونان را کسب کرده و پاسپورت یونان را دریافت کند، از مزایای زیادی برخوردار می‌شود زیرا پاسپورت یونان از قدرتمندترین و محبوب‌ترین پاسپورت‌ها در جهان است و در رتبه چهارم رنکینگ پاسپورت‌های محبوب دنیا قرار دارد. اخذ تابعیت یونان از طریق تولد، امکان سفر بدون ویزا به کشورهای حوزه شینگن و بسیاری دیگر از کشورها را برای دارنده آن ایجاد می‌کند.

بررسی قوانین مهاجرت به یونان از طریق تولد

قوانین دریافت اقامت از طریق تولد در کشورهای مختلف با توجه به دو قانون اصل خون و اصل خاک امکان‌پذیر می‌شود.

 • اصل خون: کسب اقامت از طریق قانون خون بدین معناست که کودک خارجی در صورتی که یکی از والدین او یونانی باشد می‌تواند تابعیت یونان بگیرد. در این قانون صرف تولد در یونان برای کودک امکان کسب تابعیت به ‌همراه ندارد.
 • اصل خاک: برخلاف قانون خون در این قانون تابعیت والدین اهمیتی ندارد و به نوزادی که در یک کشور خارجی به دنیا آمده به طور مستقیم اقامت کشور مورد نظر داده می‌شود و از حقوق شهروندی آن کشور برخوردار خواهد شد. کانادا، آمریکا و اوکراین از قانون خاک پیروی می‌کنند.

اخذ تابعیت یونان از طریق تولد 2024

شرایط کلی جهت مهاجرت به یونان از طریق تولد و کسب اقامت در این کشور شامل موارد زیر است:

 • یکی از والدین نوزاد در زمان تولد تابعیت یونان داشته باشد.
 • در زمان تولد نوزاد در کشور یونان، 5 سال از اقامت والدین در این کشور گذشته باشد.
 • پدر بزرگ یا مادر بزرگ کودک تبعه کشور یونان باشند.

موارد استثنایی مهاجرت به یونان از طریق تولد:

 • نوزاد خارج از یونان به دنیا آمده‌ ولی والدین او حداقل ۵ سال مقیم یونان بوده‌اند، در چنین حالتی بعد از طی کردن ۶ سال تحصیلی در مدارس ابتدایی یونان، کودک واجد دریافت تابعیت یونان خواهد شد.
 • والدین کودک ازدواج رسمی نکرده‌اند و فقط پدر تبعه یونان است، در این حالت پس از دادن آزمایش دی ان ای یا ارائه گواهی تولدی که مشخصات پدر در آن ذکر شده است، به کودک حق اقامت داده خواهد شد.
 • ازدواج غیر رسمی بوده و فقط مادر تبعه یونان است، این شرایط موجب اخذ مستقیم تابعیت برای فرزند او می‌شود.

اخذ تابعیت یونان از طریق تولد

مراحل اخذ اقامت یونان از طریق تولد

چنانچه کودک واجد هر کدام از شرایط مهاجرت به یونان از طریق تولد باشد باید مدارک مورد نیاز را آماده کرد و آن‌ها را به سفارت یونان در کشور مبدا ارائه داد. البته امکان ثبت آنلاین درخواست مهاجرت به یونان از طریق تولد نیز وجود دارد اما در ادامه برای ارائه اطلاعات بیومتریک و مصاحبه باید به سفارت مراجعه کنید.

در مرحله بعد از ارائه مدارک و ثبت درخواست، باید منتظر باشید تا اداره مهاجرت کشور یونان درباره پرونده شما اعلام نظر کند. مدت زمان این پاسخگویی به موارد زیر بستگی دارد:

 • اگر والدین هر دو تبعه یونان باشند، اعلام نظر حداکثر ۳ ماه طول می‌کشد.
 • اگر یکی از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ‌ها تبعه یونان باشند، ممکن است بررسی بیشتر از یکسال زمان ببرد.
 • چنانچه بیش از ۳ جد قبلی فرد تبعه یونان بوده باشند، مدت زمان پاسخگویی به درخواست اقامت ممکن است بسیار طولانی شود.

اگر درخواست دریافت اقامت و مهاجرت به یونان از طریق تولد در یونان رد شد، به شرط اینکه دلیل رد شدن وجود سوء پیشینه کیفری نباشد، شما حق ارائه درخواست بازبینی مجدد را خواهید داشت. در صورت پذیرفته شدن درخواست اخذ تابعیت یونان از طریق تولد، به متقاضی دو گواهی تولد یونانی داده می‌شود که یکی جهت درخواست کارت شناسایی یونانی است و دیگری جهت ورود فرد به اداره ثبت احوال این کشور است.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به یونان از طریق تولد

ارائه مدارک زیر برای درخواست مهاجرت به یونان از طریق تولد لازم است:

 • گواهی تولد متقاضی
 • پاسپورت معتبر و تعدادی عکس
 • فرم پر شده درخواست تابعیت از طریق تولد
 • گواهی ازدواج والدین
 • هر مدرکی دال بر تولد، غسل تعمید یا ازدواج و تابعیت اجداد (پدربزرگ و مادر بزرگ)
 • سوابق نظامی و گواهی سوء پیشینه اجداد
 • فیش پرداختی به مبلغ ۱۵۰ یورو

    و در نهایت هر گونه مدرکی که نشان‌دهنده سابقه تبعه بودن اجداد را ثابت کند و در موفقیت پذیرش درخواست شما موثر باشد.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به یونان از طریق تولد

شرایط تابعیت والدین از طریق تولد فرزند در یونان

همانطور که اشاره کردیم قانون مهاجرت به یونان از طریق تولد، براساس اصل خون است در نتیجه والدین فرزندی که در یونان بدنیا بیاید مشمول دریافت اقامت و تابعیت این کشور با تولد فرزند خود نخواهند بود. این افراد می‌توانند از طریق برنامه اقامت یونان با خرید ملک، تحصیل در یونان، مهاجرت کاری به یونان، و غیره اقدام به مهاجرت کنند. با توجه به شرایط خودتان مانند سن، سابقه کار، میزان دارایی و مدارک تحصیلی، می‌‌توانید هر کدام از این روش‌ها را انتخاب کنید. توجه کنید که برای انجام زایمان در کشور یونان لازم است که ویزای توریستی آن را دریافت کنید اما کودکی که در یونان متولد می‌شود چون پدر یا مادر غیر یونانی دارد، تابعیت این کشور را دریافت نخواهد کرد.

شرایط افراد دو تابعیتی در یونان

در صورتی‌که واجد شرایط مهاجرت به یونان از طریق تولد بودید، باید از قوانین قبول تابعیت دوگانه کشور یونان مطلع باشید. یونان از جمله کشورهایی است که افراد دو تابعیتی را می‌پذیرد. در نتیجه جهت دریافت تابعیت یونان از طریق تولد لازم نیست تابعیت اول خود را حذف کنید. توجه کنید چنانچه قصد زایمان در یونان را دارید و شما یا همسرتان تبعه این کشور هستید، فرزند شما به محض به دنیا آمدن، شهروند یونان خواهد بود. اگر محل زندگی شما خارج از یونان بوده اما متولد این کشور و واجد یکی از شرایط اخذ اقامت از طریق تولد در یونان باشید، شرایط زیر برای دریافت تابعیت دوگانه یونان لازم است:

 • داشتن اقامت دائم یونان یا کشور خود
 • حداقل سن ۱۸ سال
 • نداشتن سابقه کیفری
 • نداشتن سابقه دیپورت شدن از یونان
 • دانستن زبان یونانی حداقل تا سطح B1

شرایط افراد دو تابعیتی در یونان

جمع‌بندی

مهاجرت به یونان از طریق تولد و دریافت اقامت این کشور یکی از روش‌های قانونی مهاجرت به یونان است. چنانچه واجد شرایط این شیوه مهاجرتی هستید پس از آماده کردن مدارک لازم و ارائه آن به سفارت یونان، بررسی پرونده شما انجام خواهد شد و پس از طی زمان لازم، اعلام نظر خواهد شد. در صورت پذیرش مهاجرت به یونان از طریق تولد برای شما مانعی برای ورود شما به این کشور وجود ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با مشاوران استارگیت تماس بگیرید.

آیا مهاجرت به یونان از طریق تولد ممکن است؟

یونان از قانون خون برای تولد فرزند در این کشور پیروی می‌کند بدین معنا که کودک تنها در صورتی شهروند یونان محسوب خواهد شد که یکی از والدین او تبعه این کشور باشد.

آیا برای تولد نوزاد در یونان ویزای زایمان داده می‌شود؟

خیر، برای این کار باید ویزای توریستی یونان دریافت کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مشاوره‌ رایگان تلفنی
مشاوره با دفتر آتن
مشاوره با دفتر تهران
مشاوره با دفتر آتن
مشاوره با دفتر تهران
مشاوره‌ رایگان تلفنی