برای مهاجرت به یونان استارگیت را دنبال کنید

شرایط مهاجرت کاری به یونان در سال 2023 + هزینه

محتویات این نوشته:

اگر قصد گرفتن اقامت یونان را دارید با داشتن شرایط آن، می‌توانید از مزایای زیاد آن بهره‌مند شوید. در حال حاضر کشور یونان درصدد است تا با جذب نیروهای کاری متخصص و حرفه‌ای به رشد و توسعه اقتصادی کشورش کمک کند، بنابراین اقامت از طریق کار در یونان یک فرصت ایده آل برای افرادی است که به دنبال مهاجرت به اروپا هستند. در ادامه به مرور شرایط و مدارک مهاجرت کاری به یونان می‌پردازیم پس با ما همراه باشید.

شرایط مهاجرت به یونان از طریق کار

معمولا نهادی که درخواست‌های ویزای کار به یونان را بررسی می‌کند، وزارت امورخارجه این کشور است. افرادی که از دیگر کشورهای غیراروپایی و اروپایی قصد مهاجرت و دریافت اقامت کاری یونان را دارند، ابتدا باید ویزای کار این کشور را اخذ کنند.

ویزای کار طبق ماهیت کاری که درخواست کرده‌اید و متناسب با آن برایتان صادر خواهد شد. متقاضیان مهاجرت کاری به یونانی باید پاسپورت معتبر، سلامت روحی و جسمی کامل و همچنین توانایی تامین هزینه‌های برگشت به کشور خودشان را داشته باشند و در صورت نیاز آن را ثابت کنند.

مهاجرت کاری به یونان از طریق job offer

نوعی از مهاجرت کاری به یونان از طریق ویزای پیشنهاد کار یا ویزای پیشنهاد شغلی وجود دارد که در این نوع ویزا، فرد متقاضی دریافت اقامت کاری باید یک کارفرما در یونان پیدا کند. در این روند کارفرمای یونانی موقعیت شغلی را به مدت سه ماه آگهی می‌کند.

چنانچه پس از این مدت فرد مناسب در اتحادیه اروپا پیدا نشد، بار دیگر به مدت 3 ماه آگهی را تمدید می‌کند و در صورتی که بازهم شخص مناسب برای آن موقعیت شغلی درخواست نداد، کارفرما می‌تواند آگهی آن فرصت شغلی را برای سایر کشورهای غیراروپایی ارائه کند.

مهاجرت به یونان از طریق ویزای جستجوی کار (Job Seeker) 

مهاجرت کاری به یونان از طریق job seeker

دیگر ویزای مهاجرت کاری به یونان، ویزای جستجوی کار می‌باشد. در این روش متقاضی جوینده کار به منظور پیدا کردن موقعیت شغلی مناسب برای خود می‌تواند به این کشور سفر کند و به مدت 6 ماه اجازه ماندن برای جستجوی کار دارد.

چنانچه وی موفق به پیدا کردن شغل مورد نظرش شود، می‌تواند مجوز اقامت کاری یونان را دریافت کند. لازم به ذکر است که اگر دولت یونان به تخصص فرد مورد نظر نیاز داشته باشد، شانس او برای گرفتن ویزای کار افزایش خواهد یافت. برای این کار بهتر است از لیست مشاغل مورد نیاز در یونان آگاهی داشته باشید.

مدارک لازم اخذ اقامت از طریق مهاجرت کاری به یونان

برای ارائه درخواست ویزای کاری یونان و اخذ ویزا جهت مهاجرت کاری به یونان، لازم است فرد درخواست‌کننده یک‌سری مدارک و اسناد را ارائه کند که شامل موارد زیر هستند:

  • دریافت دعوت‌نامه کاری معتبر از یک شرکت کارفرمای یونانی
  • تعدادی عکس پرسنلی با فرمت و اندازه پاسپورت
  • پاسپورت معتبر دارای حداقل 12 ماه اعتبار
  • بیمه درمانی و دیگر مدارک پزشکی
  • مدرک تحصیلی و مدرک معتبر زبان
  • رزومه سوابق کاری
  • اسناد اثبات نداشتن سوء سابقه
  • رسید مربوط به پرداخت هزینه‌های درخواست ویزای مهاجرت کاری به یونان

مهاجرت کاری به یونان

هزینه اخذ ویزای کاری یونان

صرف ارائه درخواست ویزای کشور یونان بدون توجه به نوع ویزا و درخواست، فرد متقاضی باید مبلغی مشخص را به عنوان هزینه‌های اداری صدور ویزا بپردازد. این هزینه‌ها در واقع به منظور تأمین وجوهی است که برای رسیدگی به امور درخواست ویزا توسط سفارت پرداخت می‌شود. لازم به ذکر است چنانچه درخواست صدور ویزا برای یونان داده باشید و بعد تصمیم به لغو آن بگیرید، در صورتی که ویزا در مرحله صدور باشد وجه پرداختی شما قابل برگشت نخواهد بود.

حتی اگر درخواست شما برای ویزا رد شود نیز وجه پرداختی شما مسترد نمی‌شود. وجهی که شما به عنوان هزینه ویزای کشور یونان پرداخت می‌کنید بسته به نوع ویزای درخواست شده، سن فرد، ملیت و مدت تعیین شده برای اقامت متقاضی تغییر می‌کند. هزینه مورد نیاز برای دریافت ویزای مهاجرت کاری به یونان نیز با توجه به عنوان شغلی مورد نظر، سمت متقاضی و موقعیت شغلی فرد متغیر خواهد بود. این هزینه در حالت کلی و برای سال 2023 چیزی حدود 2000 تا 7000 دلار متغیر است.

مطلب پیشنهادی: اقامت یونان با سرمایه گذاری

شرایط کار در یونان چگونه است؟

افرادی که به دنبال مهاجرت به اروپا برای کار در یونان هستند، باید قبل از چک کردن لیست موقعیت های شغلی موجود، شرایط کار در یونان و بازار کار حاکم در یونان را در نظر بگیرند. یونان که در سال های اخیر با چالش های اقتصادی قابل توجهی دست و پنجه نرم کرده، شاهد تغییراتی بازار های کاری خود بوده است. با این وجود، فرصت های شغلی زیادی هستند که هنوز شرایط جذابی را جهت کار در یونان برای مهاجران فراهم خواهند کرد.

توجه به این نکته ضروری است که همه متقاضیان کار در یونان باید دارای پیش نیازهای خاصی از جمله داشتن حداقل 16 سال سن و سلامت جسمی و روانی باشند. همچنین برای دریافت ویزای کار نیز، متقاضیان باید گواهی سلامت جسمی و روانی خود را ارائه دهند.

علاوه بر مواردی که تا اینجا ذکر شد، تسلط به زبان یونانی یا انگلیسی یک شرط اصلی برای استخدام در مشاغل و کار در یونان است. عدم تسلط به این دو زبان ممکن است موانع بزرگی در تامین شغل شما در کشور یونان ایجاد کند. بنابراین، بهتر است بهبود مهارت زبان خود را به عنوان بخش مهمی از فرآیند مهاجرت، در اولویت قرار دهید. شایان ذکر است ساعات کار در یونان به طور معمول از 5 تا 8 ساعت در روز متغیر است؛ اگرچه این میتواند بسته به نوع شغل و شرایط کاری مرتبط با آن، متفاوت باشد.

با توجه به موقعیت یونان به عنوان یک مقصد گردشگری در اتحادیه اروپا، فصل تابستان فرصت های مطلوب تری را برای کار در یونان ارائه میدهد. کسب ‌و کارهای زیادی که از گردشگران پذیرایی میکنند، مانند هتل ها، رستوران ‌ها و آژانس ‌های مسافرتی، اغلب به دنبال استخدام کارکنان اضافی در این مدت از سال هستند و گزینه های خوبی برای کار در یونان میباشند.

شرایط کار در یونان

قوانین کار در یونان

در کشور یونان برخی از کسب و کار ها و موقعیت های شغلی پاره وقت یا شناور وجود دارند که استخدام آنها با کارفرمایان به صورت کوتاه مدت بوده و این موضوع به این دلیل است که کارفرمایان از پرداخت مالیات اشتغال به صورت کامل، فرار کنند و در کل مالیات کمتری به دولت یونان پرداخت کنند. با این وجود اشتغال برای چنین کارفرمایانی شامل مجموعه ای از قوانین و مقررات کار است و این عمل در کشور یونان امری غیرقانونی است؛ همچنین این کار در مواردی میتواند عواقب شدید و جبران ناپذیری نیز به همراه داشته باشد.

به عنوان مثال گاها ممکن است این عمل در نهایت منجر به دستگیری و اخراج شما به کشور خود شود؛ همچنین این جریمه و برخورد قانونی با سلب اقامت یونان شما همراه است؛ به این معنی که دیگر قادر نیستید در کشور یونان، زندگی خود را ادامه دهید و حق حضور در این کشور را نخواهید داشت. به همین دلایلی تا اینجا ذکر شد، اکیدا توصیه میشود که تحت هر شرایطی از ارتباط و همکاری با چنین افرادی که تنها هدفشان منفعت خودشان است و حاضر هستند برای آن، موقعیت شما را به خطر بی اندازند، خودداری کنید. چرا که احترام به قوانین کشور میزبان از الزامات زندگی در آنجا میباشد.

ویزای کاری یونان برای ایرانیان

دریافت ویزای کاری یونان به خودی خود کار سختی نیست. بزرگترین چالشی که جهت اخذ ویزای کاری یونان برای ایرانیان وجود دارد، متقاعد کردن کارفرما و پیدا کردن شغل مناسب به منظور کار در یونان است؛ که این امر خیلی بستگی به شرایط فرد متقاضی از جمله مدرک تحصیلی یا فنی حرفه‌ای، دانش زبان انگلیسی یا یونانی و مهمتر از همه نیاز به نیروی کار در یونان است. شما میزان نیاز به کار در یونان را می‌توانید با بررسی شاخص‌های مهم کاریابی در این کشور متوجه شوید. مهم‌ترین شاخصی که وجود دارد نرخ بیکاری است که در حال حاضر 23.5 درصد اعلام شده است. ویزای کاری یونان به متقاضیان ایرانی این امکان را می‌دهد که در این کشور کار و اقامت داشته باشند. همچنین مزایایی مانند رفاه و امکانات عمومی در اختیارشان قرار می‌دهد. یکی از مهم‌ترین مزایای ویزای کاری یونان، اجازه سفر به کشورهای عضو شینگن است.

مطالعه بیشتر: مشاغل مورد نیاز یونان

سوالات متداول مهاجرت کاری به یونان

در این بخش سوالات پرتکرار و متداولی را آورده ایم که معمولا برای اغلب افرادی که قصد مهاجرت کاری به یونان را دارند، پیش می آید. همچنین پاسخ این سوالات را از منابع معتبر و به روز استخراج کردیم تا بتوانیم به بهترین نحو به شما کمک کرده باشیم.

مدت زمان دریافت ویزای کاری یونان چقدر است؟

معمولا 60 روز پس از درخواست، ویزا صادر می شود. اما در کل این مدت زمان با توجه به تعداد درخواست هایی که برای ویزای کار در سفارت یونان وجود دارد، ممکن است بیشتر هم طول بکشد.

آیا تبدیل ویزای توریستی به کاری در یونان ممکن است؟

خیر، شما نهایتا می توانید با ویزای توریسیتی به یونان بروید و در 90 روزی که اجازه حضور در این کشور را دارید به دنبال شغل مورد نظرتان بگردید و پس از پیدا کردن آن به کشور خود برگردید و مجددا برای ویزای کاری یونان اقدام کنید.

تبدیل ویزای کار به اقامت دائم یونان امکان پذیر است؟

بله، کسانی که با ویزای کاری به یونان می روند، تا یک سال می توانند در این کشور برای کار حضور داشته باشند، پس از آن در صورتی که قرارداد کارشان را با کارفرما تمدید کنند، می توانند ویزای کاری خود را به صورت اقامت دائم 5 ساله تمدید کنند. این افراد پس از گذشت 5 سال می توانند اقامت دائم یونان را دریافت کنند.

تبدیل ویزای تحصیلی به کاری یونان چگونه است؟

دانشجویانی که در یونان ویزای تحصیلی دارند، پس از اتمام دوره تحصیلی و فارق التحصیلی می توانند به دنبال کار بگردند و ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کاری کنند.

ویزای کار یونان با مدرک فنی حرفه ای می توان گرفت؟

بله، در صورتی که فرد متقاضی موفق به دریافت جاب آفر از یک کارفرمای یونانی شود، می تواند با مدرک فنی حرفه ای خود در یونان ویزای کار دریافت کند.

دانستن زبان انگلیسی برای پیدا کردن کار یونان کافیه؟

بله با دانش زبان انگلیسی می توانید در یونان کار پیدا کنید. اما در کل تسلط به هر دو زبان انگلیسی و یونانی برای پیدا کردن کار در یونان بهتر است.

ویزای کار یونان بدون مدرک تحصیلی هم ممکن است؟

برای دریافت ویزای کار یونان مدرک دیپلم هم کافی است اما شما برای پیدا کردن یک شغل مناسب، بدون داشتن مدرک تحصیلی نمی توانید کارفرما را متقاعد کنید.

مزایای اخذ ویزای کار کشور یونان چیست؟

از مزایای بی‌شمار مهاجرت کاری به یونان، امکان گرفتن ویزای همراه برای افراد خانواده مانند همسر و فرزندان متقاضی، امکان سفر به کشورهای حوزه شینگن و جستجوی کار در آنجا، هزینه‌های پایین زندگی در یونان نسبت به کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا و… می‌باشد.

آیا از طریق مهاجرت کاری به یونان می‌ توان اقامت این کشور را دریافت کرد؟

ویزای کار یونان در ابتدا یک ساله صادر می‌شود و در صورت استمرار فعالیت متقاضی تا 5 سال قابل تمدید است و چنانچه او بتواند به مدت 5 سال ویزای کار خود را تمدید کند و دائم در یونان زندگی کند، بعد از 5 سال به او و اعضای خانواده‌اش اقامت دائم یونان تعلق خواهد گرفت.

جمع بندی

همانطور که می‌دانیم یونان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپاست و افرادی که در این کشورها زندگی می‌کنند بدون هیچ مشکل و محدودیتی قادرند درخواست کار در این کشور را ارائه کنند. اما در مورد کشورهای خارج از اتحادیه اروپا از جمله ایران شرایط تا حدودی سخت و دشوار خواهد بود. با این همه چنانچه شما قصد مهاجرت کاری به یونان را دارید با مطالعه مقاله فوق از استارگیت و کسب آگاهی از شرایط و موارد مورد نیاز می‌توانید اقدام کرده و امیدوار به دریافت این ویزا باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مشاوره‌ رایگان تلفنی
مشاوره با دفتر آتن
مشاوره با دفتر تهران
مشاوره با دفتر آتن
مشاوره با دفتر تهران
مشاوره‌ رایگان تلفنی