برای مهاجرت به یونان استارگیت را دنبال کنید

آنچه در مورد حقوق کارگر در یونان باید بدانید

محتویات این نوشته:

وقتی پای مهاجرت به کشور یونان به میان می‌آید، اولین و مهم‌ترین شرط، توانایی تأمین معاش و گذران زندگی است. از بین انواع روش‌های کسب درآمد در کشور یونان، بسیاری از مهاجران خارجی انتخاب می‌کنند که به‌عنوان کارگر، برای موقعیت‌های مختلف، کار و کسب درآمد کنند. خبر خوب اینکه با بازنگری‌های جدید در ژانویه 2023، تغییرات مفیدی در راستای حفظ حقوق کارگر در یونان ایجاد شده است. با این مقدمه، مقاله امروز استارگیت را به بررسی جزئیات حقوق کارگر در کشور یونان اختصاص می‌دهیم. درصورتی‌که به‌زودی در جلسه مشاوره هلدینگ استارگیت باید حضور داشته باشید و از جزئیات کسب درآمد در کشور جدیدتان بیشتر بدانید، خواندن این مقاله دید کاملی در مورد این موضوع به شما خواهد داد.

آنچه یونان را در جمع کشورهای اروپای شرقی، به کشوری قدرتمند و معروف به دروازه اروپا قرارداده، این است که موقعیتی بسیار مناسب برای تجارت در قاره اروپا، دریای مدیترانه و سایر نقاط جهان دارد. با این اوصاف، مهاجران زیادی با هدف کار، پاسپورت یونان را در دست دارند.

باید افزود که باوجود قرار گرفتن یونان در جمع کشورهای اروپایی، هزینه زندگی در این کشور در مقایسه با کشورهای همسایه کمتر است. بنابراین بیهوده نیست که بسیاری از مهاجران خارجی با هدف کار، زندگی یا تحصیل، این کشور را انتخاب می‌کنند.

چند نکته که پیش از استخدام باید بدانید

حقوق کارگر در یونان

استخدام در یونان با کارفرماهایی انجام می‌شود که صاحب‌اختیار قانونی در کشور و مدیریت دستمزد و پرداخت، مالیات، مزایا و تطبیق نیروی کار با منابع داخلی کشور باشند.

◄ لازم است بدانید که

کشور یونان یکی از نقش‌های کلیدی را در بازار حمل‌ونقل اتحادیه اروپا بر عهده دارد. این نقش کلیدی بیش از هر کشور دیگری با قدرت یونان در حمل‌ونقل دریایی خود را نشان می‌دهد ( یونان صاحب 5 هزار ناوگان دریایی است). این کشور در فهرست کشورهای ژاپن، چین، سنگاپور و هنگ کنگ، رتبه اول را تصاحب کرده است. باید اضافه کنیم که این کشور مجموع بیش از نیمی از ظرفیت دریایی جهان را به خود اختصاص داده.

اتحادیه اروپا پشتوانه مالی قابل‌توجهی را برای یونان در نظر می‌گیرد که شامل 61.9 میلیارد یورو از اتحادیه ازجمله بخش قابل‌توجهی از 86 میلیارد یورو بودجه اتحادیه به‌عنوان کمک مالی می‌شود.

کشور یونان از سال 2016 شاهد رشد پیوسته در سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم بوده است. این سرمایه‌گذاری باعث بهبود چشمگیر کشور از دوران پاندمی در سال 2020 شده است. بنابراین بررسی حقوق کارگر در یونان و سایر مشاغل، به افزایش منافع شغلی در محیط کاری این کشور هم مربوط می‌شود.

یکی از افتخارات کشور یونان در مورد حقوق کارگران در یونان، در اختیار داشتن زیرساخت شبکه مناسب با حمایت‌های مالی دولت در بخش تجارت است. با این اوصاف کارگران یونانی نه‌تنها در سطح بالایی از آموزش فنی و تسلط به زبان انگلیسی قرار دارند، بلکه این کشور فرصت‌های رشد را به‌عنوان بخشی از حقوق کارگرها در یونان در نظر گرفته است.

قرارداد کار در یونان

حقوق کارگر در کشور یونان

پیش از اطلاع در مورد حقوق کارگر در یونان لازم است اطلاعات منسجمی از قرارداد کار در این کشور داشته باشید. فرم مکتوبی که بین کارگر و کارفرما تنظیم می‌شود، قرارداد کار نام دارد و کارگر ساده برای تضمین دریافت حقوق خود، به آن استناد می‌کند.

به‌طورکلی دو نوع قرارداد کاری در یونان منعقد می‌شود:

 • قرارداد مدت‌دار (طرفین قرارداد در مورد مدت‌زمان آن به توافق رسیده‌اند)
 • قرارداد بدون محدودیت زمانی

چگونه یک قرارداد کار معتبر منعقد کنیم؟

در قدم اول برای انعقاد یک قرارداد کاری معتبر در یونان به امضای دو طرف نیاز است؛ کارگر و کارفرما. همچنین یک نسخه قرارداد باید در اختیار کارگر قرار بگیرد. توجه داشته باشید که پیش از امضای قرارداد و تعیین حقوق کارگر در یونان، حتماً از جزئیات نوشته‌شده در قرارداد آگاه باشید. در ادامه به ویژگی‌های یک قرارداد کاری معتبر اشاره می‌کنیم:

 • هویت کارفرما و کارمند به‌طور کامل ذکر شده است.
 • محل کار مشخص است.
 • مدت قرارداد کار مشخص است.
 • مدت‌زمان استخدام منظم روزانه و هفتگی مشخص است.
 • نوع کار مشخص است ( کارگری ساده یا فنی)
 • میزان حقوق کارگری در یونان مشخص است.
 • تمام حقوق کارگر در یونان مشخص است ( بازنشستگی، بازنشستگی تکمیلی، مراقبت‌های بهداشتی، بیکاری، ریسک شغلی بالا)
 • و در پایان، هرگونه اصلاح در شرایط قرارداد کار

نحوه استخدام در کشور یونان چگونه است؟

به‌طورکلی و متداول رو روش استخدامی در کشور یونان اجرا می‌شود:

 • استخدام تمام‌وقت full time (6-8 ساعت در روز یا 40 ساعت در هفته)
 • استخدام پاره‌وقت part time ( کمتر از 8 ساعت در روز یا کمتر از 40 ساعت در هفته)

حقوق کارگری در یونان چقدر است؟

حقوق کارگری در یونان چقدر است

آن دسته از افرادی که قصد مهاجرت کاری به این کشور را دارند، در قدم اول باید با مشاغل مورد نیاز در یونان که عموماً در حوزه خدمات و گردشگری فعال است، آشنایی کاملی داشته باشند. این آگاهی به انتخاب و تصمیم منطقی و آگاهانه در مسیر مهاجرت به یونان کمک می‌کند.

درآمد سالانه در این کشور 40-50 هزار یورو است. تمامی کارگران با هفته استاندارد کاری در جهان، هفته‌ای 40 ساعت، کار می‌کنند که از روز دوشنبه آغاز و به روز جمعه ختم می‌شود. هر کارگری در یونان موظف است که روزانه هشت ساعت کار کند که البته با توافق کارفرما امکان افزایش ساعت کاری تا 48 ساعت در هفته هم وجود دارد.

ناگفته نماند که کمترین میزان درآمد در کشور یونان، ماهانه 706 یورو ( به‌روزرسانی در 28 خرداد 1403) است. کلیه کارگران در کنار تسلط به زبان یونانی باید با زبان انگلیسی نیز آشنا باشند تا با کمترین مشکل به ادامه کار خود در یونان بپردازند.

حقوق کارگر در یونان با اضافه‌کاری

اگر قصد داشته باشید بین 40-48 ساعت در هفته کار کنید شامل حقوق با اضافه‌کاری خواهید شد که به ازای هر ساعت، 20% به دستمزد ساعتی شما اضافه می‌شود.

روش پرداخت حقوق کارگر در یونان

تمامی کارگرانی که در یونان کار می‌کنند، حقوق خود را پس از انجام کار، معمولاً یک‌بار در ماه و روزهای اول ماه، دریافت می‌کنند. حقوق کارگری نیز به‌صورت زیر محاسبه می‌شود:

(برای شغل تمام‌وقت) 12 قسط ماهانه+ حقوق به‌عنوان پاداش کریسمس+ یک‌دوم حقوق به‌عنوان پاداش عید پاک+ یک‌دوم حقوق به‌عنوان پاداش تعطیلات

حداقل دستمزد در کشور یونان چقدر است؟

حداقل دستمزد در کشور یونان چقدر است

بنا بر آخرین به‌روزرسانی‌ها، با احتساب 40 ساعت کار در پنج روز هفته، یک کارمند معمولی در کشور یونان با حداقل دستمزد از 706 یورو در ماه زندگی می‌کند. آن دسته از افرادی که کارگر هستند و قصد دارند روزانه حقوق خود را دریافت کنند، از روزانه 29.62 یورو در حساب خود دریافت می‌کنند.

◄ مهم: از سال 2017 همه کارفرمایان موظف هستند که حقوق در یونان را به حساب بانکی فرد واریز کنند.

رکود اقتصادی یکی از اتفاقاتی بود که طی چند سال اخیر گریبان اقتصاد این کشور را میفشرد. همین وضعیت باعث عدم‌تغییر دستمزد ماهانه در سال‌های 2020 و 2021 شده بود. درنهایت نخست‌وزیر یونان با افزایش حقوق کارگر ساده در یونان از 663 یورو به 713 یورو در سال 2022، تحولاتی را در وضعیت معیشت این بخش از جامعه ایجاد کرد.

آیا حقوق ناخالص همان حداقل دستمزد در یونان است؟

بله. حقوق ناخالصی که به‌عنوان حقوق در یونان پرداخت می‌شود درواقع قبل از کسر مالیات و تأمین اجتماعی است که مستقیماً به حساب فرد واریز می‌شود.

گواهی حقوق کارگر در یونان

این گواهی همان فیش حقوقی رایج در کشور ایران است که از کارفرما به کارمند/کارگر می‌رسد. این گواهی عموماً پایان هرماه یا اول ماه بعد به دست کارمند/کارگر می‌رسد که شامل جزئیاتی ازجمله مبلغ ناخالص حقوق، مالیات کسر شده و مبلغ خالص حقوق می‌شود. گواهی حقوق را کارمند امضا می‌کند و یک نسخه کپی از آن را باید همراه خود داشته باشد.

آداب دستمزد گرفتن در یونان

در جلسه مشاوره مهاجرت هلدینگ استارگیت برای متقاضیان مهاجرت کاری توضیح می‌دهیم که مناسبات پرداخت و دریافت حقوق کارگر در یونان به چه صورت است. در ادامه به توضیحات مختصری در این مورد بسنده می‌کنیم.

آداب دستمزد گرفتن در یونان

همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم، دستمزد کارگران به حساب آن‌ها واریز می‌شود. از این حقوق، بخشی به‌عنوان مالیات کسر می‌شود که میزان آن به موارد زیر بستگی دارد:

 • حقوق ماهیانه فرد در محل کار
 • وضعیت تأهل یا تجرد کارمند/کارگر و اشتغال همسر
 • سایر منابع درآمد (اگر شغل دوم داشته باشد)
 • دارایی‌های فرد
 • عوامل دیگر

توجه داشته باشید که مالیات و سهم تأمین اجتماعی از حقوق شما کسر می‌شود. حقوق کامل را می‌توانید در قرارداد و اظهارنامه اشتغال، مشاهده کنید. آنچه در حساب شما باقی می‌ماند، حقوق خالصی است که بعد از کسر مالیات و سهم تأمین اجتماعی دریافت می‌کنید.

انواع کارگر در کشور یونان

دو نوع کارگر در یونان مشغول به کار است:

 • کارگر ساده
 • تکنسین و صنعتگر

جدول حقوق کارگر در یونان به تفکیک مهارت

در جدول زیر شما می‌توانید با میزان دریافتی سایر کارگران آشنا شوید:

نوع کارگر

میزان حقوق در یونان

حقوق کارگر ساده در یونان

706 یورو در ماه

حقوق کارگر نجاری در یونان

1833 یورو در ماه

حقوق کارگر تعمیرات در یونان

1833 یورو در ماه

حقوق کارگر تأسیسات در یونان

2204 یورو در ماه

حقوق کارگر ساختمان در یونان

2079 یورو در ماه

◄ مهم: مبالغ نوشته شده میانگین درآمد ساحبان مشاغل موردنظر است.

بیمه کارگر در یونان

بیمه کارگر در یونان

افرادی که  در یونان استخدام می‌شوند، یک شماره بیمه ملی ( شماره AMA) از EFKA دریافت می‌کنند. پس از چند ماه می‌توان از این شماره برای دریافت خدمات بیمه درمانی استفاده کرد. باید اضافه کنیم که کارفرما همراه با حقوق کارگر در یونان که ماهانه پرداخت می‌کند، مبلغی را به‌عنوان حق بیمه به حساب کارگر واریز خواهد کرد.

در جدول زیر نرخ پرداختی بیمه از سال 2021 مشخص شده است:

نرخ معمول مشارکت اجتماعی

سهم کارمند

سهم کارفرما

36.66 %

14.12%

22.54%

حقوق کارگر در کشور یونان: اقامت کوتاه و دائم

کارفرمای شما باید بدون در نظر گرفتن نوع اقامت، مجوزهای کار برای کارگر را تضمین و در اختیار اداره کار کشور قرار بدهد. توجه داشته باشید که برای اقامت بیش از 90 روز در یونان و آغاز کار، به ویزای نوع D نیاز خواهید داشت. مدارک موردنیاز برای دریافت این ویزا به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • اثبات قرارداد کار
 • پوشش بیمه درمانی در یونان
 • بررسی سوابق جنایی از ایستگاه پلیس نزدیک‌ترین محل اقامت متقاضی

◄ مهم: ویزای شما باید پیش از ورود به یونان از طریق سفارت یا کنسولگری یونان در ایران صادر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، کافی است با مشاوران مهاجرت در استارگیت تماس بگیرید.

اثرات افزایش حقوق کارگر در یونان

افزایش حقوق کارگر در یونان

با افزایش حداقل حقوق کارگری در یونان، شاغلین شاهد تغییراتی در کیفیت زندگی خود خواهند بود که به شرح زیر است:

بهبود کیفیت زندگی

افزایش و بهبود استاندارهای زندگی اولین اثر مثبت افزایش حقوق است. این تصمیم به تأمین هرچه بهتر نیازهای اساسی کارگران و درنتیجه افزایش انگیزه و رشد اقتصادی بهینه در کشور منجر خواهد شد.

کاهش نابرابری درآمد

کاهش نابرابری اقتصادی دومین اثر چشمگیر افزایش حقوق کارگر در یونان است. با تغییراتی در ساختار دستمزد و عادلانه‌تر شدن روند پرداخت‌ها، از بروز شکاف بیشتر بین گروه‌های درآمدی متفاوت جلوگیری می‌شود و درنتیجه توزیع عادلانه ثروت و کاهش فقر و نابرابری‌های اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

افزایش انگیزه و تقویت روحیه کارگر

طبیعی است که هرچه حقوق کارگری در یونان افزایش پیدا کند، بازدهی کارگر نیز بیشتر می‌شود. افزایش رضایت شغلی سومین نتیجه‌ای است که به دنبال افزایش حقوق در یونان شاهد آن خواهیم بود. با این روند، میزان مشارکت کارگران در پروژه‌های کاری بیشتر می‌شود و درنتیجه، افزایش بهره‌وری، عملکرد بهتر شغلی و کاهش نرخ گردش مالی را به دنبال خواهد داشت.

قدم اول مهاجرت کاری با مشاوران استارگیت

تصمیم برای مهاجرت به کشور یونان، امروزه به یکی از برنامه‌های جدی برای افرادی تبدیل شده است که قصد بهبود کیفیت زندگی و تجربه زندگی در یک کشور اروپایی را دارند. آن دسته از هم‌وطنانی که برای مهاجرت کاری به یونان اقدام می‌کنند، لازم است با مناسبات قانونی اقدام خود آشنایی کامل و کافی داشته باشند.

این مناسبات شامل آشنایی با فرایند دریافت ویزای کار و آگاهی از میزان حقوق کارگر در یونان می‌شود. هلدینگ استارگیت مفتخر است در این مسیر، راهنمای متقاضیان باشد و کلیه خدمات ازجمله انجام تمامی امور اداری، حقوقی، بانکی و مالی، انجام امور مربوط به خرید، اجاره و بازسازی ملک، مشاورۀ مدیریت و راه‌اندازی کسب‌وکار در کشور یونان، مشاوره جهت انتخاب بهترین مدارس و دانشگاه‌ها برای تحصیل فرزندان مهاجرین و انتخاب بهترین بیمه خدمات درمانی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای متقاضیان در نظر بگیرد.

استارگیت با بیش از یک دهه سابقه ارائه خدمات مهاجرتی مفید و مؤثر، موفق شده است مسیر مهاجرت را برای بیش از 700 خانواده ایرانی هموار کند. همچنان مشتاق خدمات‌رسانی به هم‌وطنان عزیز ساکن ایران و ترکیه هستیم!

منبع: playroll

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مشاوره‌ رایگان تلفنی
مشاوره با دفتر آتن
مشاوره با دفتر تهران
مشاوره با دفتر آتن
مشاوره با دفتر تهران
مشاوره‌ رایگان تلفنی