برای مهاجرت به یونان استارگیت را دنبال کنید

مشکلات زندگی در یونان برای ایرانیان در سال 2023

محتویات این نوشته:

در سال‌های اخیر مشکلات بسیاری در یونان به علت بحران اقتصادی موجود در این کشور افزایش یافته است. به همین دلیل این روزها یونان دیگر مقصدی محبوب برای مهاجرت در بین خارجی‌ها نیست زیرا آن‌ها قادرند در کشورهایی مانند فرانسه یا آلمان با هزینه کمتر اقامت اخذ کنند. مشکلات زندگی در یونان برای ایرانیان چیست؟ معایب زندگی در یونان در سال 2023 چیست؟ هزینه بالای زندگی، نرخ بیکاری، مشکلات زبان برای ایرانیان و غیره.

کشور یونان با جمعیتی در حدود 11 میلیون نفر، عضوی از اتحادیه اروپا با واحد پول یورو است که این یک نقطه مثبت برای مهاجرت به شمار می‌رود. اما با توجه به بالا بودن نرخ بیکاری در یونان، در حال حاضر افراد بومی نیز شغل مناسبی ندارند یا از امنیت شغلی کافی برخوردار نیستند. متاسفانه اغلب کسانی که برای تحصیل و کار به یونان مهاجرت کرده‌اند نیز به عنوان افراد خارجی در شرایط ایده آلی زندگی نمی‌کنند. در ادامه با مشکلات اصلی زندگی در یونان آشنا خواهیم شد پس با ما همراه باشید.

شرایط زندگی در یونان

زندگی در کشور یونان برای مهاجران خارجی بسیار جذاب است. این کشور مردمانی بسیار پر جنب‌و‌جوش دارد و به دلیل داشتن آب و هوای خوب در طول سال، تاریخ دقیق، معماری زیبا و فرهنگ منحصربه‌فرد خود در دنیا معروف است. یونان در سال 1981 به عضویت اتحادیه اروپا درآمد و بعد از آن به سرعت رشد کرد. یونان در مجموع کشور امنی به شمار می‌رود و جنایات مهم در آن بسیار کم اتفاق می‌افتد. یونان یکی از کم هزینه‌ترین کشورها برای زندگی در اتحادیه اروپاست البته برخی شهرهای آن مانند آتن گرانتر از سایرین هستند.

از جمله مشکلات زندگی در یونان برای ایرانیان و مهاجرانی که تازه وارد این کشور شده‌اند و تجربه زیادی ندارند، پیدا کردن کار و کسب درآمد است. از آنجایی که با مهاجرت به یونان و اخذ اقامت دائم این کشور، امکان رفت و آمد در حوزه شینگن فراهم می‌شود، این روزها افراد بسیاری تمایل به اخذ اقامت یونان دارند؛ اما باید توجه داشته باشند که مهمترین چالش و دغدغه‌ای که با آن روبه‌رو هستند، تامین هزینه‌های زندگی است.

استاندارد زندگی در یونان بالاست اما این کشور فقط در برخی شاخص‌های زندگی، بهتر از دیگر کشورها عمل کرده مانند وضعیت سلامت و در مورد درآمد و ثروت، کیفیت محیط زیست، ارتباطات اجتماعی، برقراری تعادل بین کار و زندگی، امنیت شخصی، آموزش و اشتغال تقریبا ضعیف عمل کرده است. این عملکرد ضعیف بر مشکلات زندگی در یونان برای مهاجران نیز تاثیر گذاشته است.

مطلب پیشنهادی: اقامت یونان با تمکن مالی

موانع و مشکلات زبان برای ایرانیان مقیم یونان

معایب زندگی در یونان

اصولا تحمل بوروکراسی موجود در این کشور یکی از مشکلات زندگی در یونان است و عدم توانایی در صحبت کردن به زبان یونانی این مشکل را چند برابر می‌کند. اغلب فروشندگان یونانی قابل اعتماد نیستند و گاهی اوقات صداقت زیادی هم ندارند. از دیگر معایب و مشکلات زندگی در این کشور وضعیت رانندگی و میزان تبحر رانندگان است زیرا آن‌ها زیاد ماهر نبوده و کمتر مقررات را رعایت می‌کنند بنابراین درصد تصادفات رانندگی در یونان بیشتر از سایر کشورهای اروپایی است.

یکی دیگر از مشکلات زندگی در یونان، فساد موجود در ادارات این کشور است مثلا پرداخت رشوه یکی از بزرگترین معضلات است که بسیار دیده می‌شود. به دلیل درگیری یونان در بحران اقتصادی، سطح رضایتمندی عمومی نیز در یونان کمتر شده است و اغلب شهروندان از وضعیت معیشتی خود راضی نیستند و این مورد نیز به مشکلات زندگی در یونان می‌افزاید. از موارد دیگر مشکلات زندگی در یونان می‌توان به عدم تجهیز موسسات تحصیلی و همچنین هزینه زندگی در یونان اشاره کرد.

قدرت خرید

هزینه زندگی در یونان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی پایین‌تر است اما با توجه به رکود اقتصادی که در این کشور وجود دارد، متوسط درآمد شما نسبت به کشورهای دیگر اروپایی پایین‌تر خواهد بود و به همان نسبت قدرت خرید کمتری دارید. البته برای شهروندان اروپایی که از کشورهای تراز اول اروپا به یونان سفر می‌کنند، هزینه‌ها مناسبت‌تر است. شما هم اگر در یونان شغل مناسبی داشته باشید، می‌توانید از کیفیت بالای زندگی در یونان بهره‌مند شوید؛ اما در صورت نداشتن شغل مناسب، شرایط خوبی نخواهید داشت.

هزینه زندگی بالا در مناطق توریستی

معمولا هزینه زندگی در مناطق توریستی، در هر کشوری بالاتر از مناطق خلوت و حومه شهر است. این امر به دلیل شلوغی و تقاضای بیشتر کالاها و مزایایی است که مناطق توریستی دارند. یونان هم مانند هر کشور دیگری، هزینه زندگی مانند خرید یا اجاره خانه، تهیه مواد غذایی و غیره در مناطق توریستی آن بیشتر است. بنابراین اگر به دنبال مهاجرت به یونان و زندگی در این کشور و پایین آوردن هزینه‌های زندگی هستید، بهتری است به جای زندگی در مناطق توریستی و شلوغ مانند آتن و سانتورینی، شهرهای کوچک‌تر یا حومه را برای سکونت انتخاب کنید.

مالیات بالا

آنطور که بررسی ها نشان می دهد، یکی از مشکلات زندگی در یونان برای ایرانی ها بالا بودن مالیات می باشد. طبق گفته ها، میزان مالیات نسبت به درآمد افراد بسیار زیاد بوده و هر فرد تقریبا باید حدود ۴۰ درصد از درآمد سالیانه اش را به مالیات اختصاص دهد.

یکی از بزرگترین مشکلات و چالش های زندگی در یونان برای ایرانی ها مالیات بالا در این کشور است. نرخ مالیات در این کشور زیاد است برای مثال نرخ مالیات بر درآمد در یونان چیزی حدود ۴۵٪ است. نرخ مالیات برای کسانی که در یونان از طریق ثبت شرکت سرمایه گذاری کرده‌اند ۲۹٪ است. نرخ مالیات بر فروش نیز ۲۴٪ درصد می‌باشد.

مشکلات و موانع زبان

زبانی که در یک کشور به وسیله آن می‌توان به تبادل اطلاعات پرداخت بسیار اهمیت دارد و این مورد یکی از مشکلات زندگی در یونان برای مهاجران است. بیشتر مردم یونان، یعنی چیزی حدود 88 درصد آن‌ها ترجیح می‌دهند که این اطلاعات را به زبان مادری خود مبادله کنند بنابراین زبان انگلیسی به عنوان جایگزین مناسبی در نظر گرفته نمی‌شود و یونانی‌ها زیاد از آن استفاده نمی‌کنند.

به همین دلیل یکی از بزرگترین موانع و مشکلات زندگی در یونان برای مهاجران، معضل زبان و یادگیری زبان یونانی است. مسلما اگر نتوانیم با مردم بومی یک کشور ارتباط برقرار کنیم باعث بروز  مشکلات زیادی در تعامل با آن‌ها و در نتیجه دریافت خدمات عمومی خواهد شد. پس مانع زبان یکی از بزرگترین مشکلات زندگی در یونان است. البته در برخی شهرها مانند آتن درصد کمی از مردم انگلیسی صحبت کرده یا متوجه می‌شوند اما در شهرهای دیگر اینطور نیست.

پس توصیه می‌کنیم قبل از مهاجرت به یونان، زبان این کشور را یاد بگیرید و تا حدی در آن مسلط باشید تا بتوانید امور خود را پیش ببرید. در حال حاضر در برخی مؤسسات آموزش زبان، تدریس و آموزش زبان یونانی نیز انجام می‌شود و از طریق اینترنت و… نیز می‌توانید به یادگیری زبان یونانی اقدام کنید و بر یکی از مشکلات زندگی در یونان غلبه کنید!

مشکل کاریابی در یونان

مسائل مربوط به اشتغال

از دیگر مشکلات زندگی در یونان مسائل مرتبط با اشتغال است. در بسیاری از موارد همسران افراد متقاضی مهاجرت، تلاش کرده‌اند که در یونان به کار مشغول شوند و به دنبال فرصت شغلی مرتبط با زمینه و مهارت کاری خود بوده‌اند.

اما پیدا کردن کار مطابق با مهارت‌های خود در یونان از مشکلات زندگی در یونان است زیرا جستجوی شغل مناسب برای مهاجران به دلیل وجود مانع زبان و نیز نرخ بیکاری بالا دشوار است. این معضل آنجا چند برابر می‌شود که فراگیری زبان یونانی معمولا یک مهارت ضروری برای افراد متقاضی مهاجرت است.

بنابراین اگر به زبان یونانی مسلط نیستید، با توجه به مشکلات زندگی در یونان، پیدا کردن شغل دلخواه در این کشور بسیار دشوار خواهد بود. با این همه، امکان دستیابی به شغل‌هایی مانند آموزش زبان انگلیسی، صنایع گردشگری، مراقبت و پرستاری از کودکان و انجام کارهای دستی یا کشاورزی برای برخی از افراد مهاجر وجود دارد، پس با جستجوی مشاغل مورد نیاز در یونان می‌توانید بر یکی دیگر از مشکلات زندگی در یونان نیز غلبه کنید.

جمع بندی 

در سال‌های اخیر درصد مهاجرت ایرانیان به کشور یونان به دلیل شرایط آسان‌تر دریافت اقامت و هزینه پایین‌تر زندگی نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار افزایش یافته است. اما چیزی که مسلم است همواره امر مهاجرت، مزایا و معایب مختلفی را برای افراد متقاضی به همراه خواهد داشت.

به طور کلی مهمترین مشکلات زندگی در یونان برای ایرانی‌ها شامل نرخ بالای بیکاری، لزوم داشتن پیشنهاد کاری برای دریافت ویزای کار، نیاز به یادگیری زبان یونانی برای برقراری تعاملات اجتماعی و تحصیل و کار، رایگان نبودن تحصیل برای افراد خارجی، وجود فساد مالی اداری و کلاهبرداری در امور خرید و فروش ملک و… است.

بنابراین قبل از هرگونه اقدام برای مهاجرت به کشور یونان از مشکلات زندگی در یونان اطلاعات کسب کنید و از مشاوره کارشناسان آگاه و خبره در استارگیت ، در این امور استفاده کنید.

سوالات متداول

به طور کلی شرایط و مشکلات زندگی در یونان چگونه است؟

یونان تنها در چند شاخص زندگی بهتر از سایر کشورهای اتحادیه اروپا عمل کرده است مانند حوزه سلامت و درمان اما در مورد شاخص‌های دیگری از جمله درآمد و ثروت، کیفیت محیط زیست، ارتباطات اجتماعی، تعادل کار و زندگی، امنیت شخصی، آموزش و اشتغال ضعیف است.

آیا یونان مکان خوبی برای زندگی و کار است؟

یونان مکانی فوق‌العاده زیبا برای زندگی است، از مکان‌های تاریخی باستانی گرفته تا سواحل ماسه‌ای سیاه، مکان‌های زیادی برای کاوش و لذت بردن دارد. یونان کیفیت زندگی بالایی دارد و مهاجرانی که درآمدی بالاتر از میانگین حقوق دارند، می‌توانند زندگی نسبتاً مجللی را در این کشور مدیترانه‌ای تجربه کنند.

2 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
داریوش

سلام.
شرایط شغل های مربوط به برنامه نویسی در یونان به چه شکلی است؟

stargate

با سلام دوست عزیز.
موردی که می بایست به آن توجه کنید این است که موفقیت در این صنعت، به میزان مهارت، سابقه و دانش شما بستگی دارد. شایان ذکر است که کارفرمایان یونان علاقه چندانی به جذب نیرو از کشورهای خارج از اتجادیه اروپا ندارند.

مشاوره‌ رایگان تلفنی
مشاوره با دفتر آتن
مشاوره با دفتر تهران
مشاوره با دفتر آتن
مشاوره با دفتر تهران
مشاوره‌ رایگان تلفنی